Redcafe.pl - Manchester United Forum
Gaelic Football - futbol irlandzki... - Wersja do druku

+- Redcafe.pl - Manchester United Forum (https://redcafe.pl)
+-- Dział: Archiwum (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Dział: Archiwum tematów (/forumdisplay.php?fid=27)
+---- Dział: Sezon 2006/2007 (/forumdisplay.php?fid=34)
+---- Wątek: Gaelic Football - futbol irlandzki... (/showthread.php?tid=462)

Strony: 1 2


Gaelic Football - futbol irlandzki... - Wojtek3 - 05-08-2007 22:04

Gaelic Football czyli narodowy sport Irlandii ( obok Hurlingu ) to najbardziej popularna dyscyplina sportowa obok pilki noznej na Zielonej Wyspie.

Jest to polaczenie pilki noznej, koszykowki, rugby i siatkowki. Niemozliwe ? A jednak, zawodnicy biegajacy po boisku moga podbijac pilke, kopac, podawac rekoma i nogami. Jest to taki mix kilku sportow. W druzynie jest 15 zawodnikow plus bramkarz. Bramke strzela sie poprzez strzelenie pilki w wysokie bramki jak w rugby a takze strzelenie gola do bramki, trzymajac pilke w rece i oddanie strzalu.

Jesli pilka wpadnie do wysokiej bramki jest maly punkt

np. Dublin 0-1
Mayo 0-0

Jesli Dublin strzela duzego gola do bramki jest stosunek

Dublin 1-1
Mayo 0-0

I tak do konca meczu, mecz trwa 60 min. Mecz toczony jest w bardzo szybkim tempie, dlatego 30 min krocej od prawdziwego futbolu.

Podaje linki do Youtube do 10 min filmu o Gaelic Footbal, obejrzcie naprawde warto.

GAELIC FOOTBALL I

GAELIC FOOTBALL II

GAELIC FOOTBALL III

Wiem, ze malo ludzi sie tym pewnie interesuje, albo po obejrzeniu filmu moze nawiaze sie mala dyskusja, jakies pytania do mnie, moze wiedza o Gaelic rozszerzy sie wsrod Polakow, pytajcie o wszystko


- Pejter - 05-08-2007 22:11

Ciekawe, ciekawe, ale nie za bardzo przypadło mi do gustu. Ja raczej bym w takie coś nie pograł Tongue Po prostu taki mix mi nie odpowiada (szczególnie rugby przy mojej posturze, reszta może być).

Wojtek3 napisał(a):Jesli pilka wpadnie do wysokiej bramki jest maly punkt

np. Dublin 0-1
Mayo 0-0

Jesli Dublin strzela duzego gola do bramki jest stosunek

Dublin 1-1
Mayo 0-0

A gdyby był np. wynik

Dublin 5-2
Mayo 2-5?

Które bramki są ważniejsze?


- zaga92 - 05-08-2007 22:13

Po obejrzeniu filmikow musze powiedziec bardzo zwiariowana gra :lol: Naj bardziej skolowany musi byc bramkarz bo nigdy nie wie jak poleci pilka. Musze powiedziec bardzo ciekawy sport. I mam pytanie. Wymiary boiska sa podobne do tego do pilki noznej? I jak w tej grze mozna odebrac pilke przeciwnikowi? :?


- Wojtek3 - 05-08-2007 22:19

Pejter napisał(a):Ciekawe, ciekawe, ale nie za bardzo przypadło mi do gustu. Ja raczej bym w takie coś nie pograł Razz Po prostu taki mix mi nie odpowiada (szczególnie rugby przy mojej posturze, reszta może być).

Pomyslalem tak samo. Rok temu gdy przyjechalem do Irlandii, zobaczylem w TV maly skrot, pomyslalem, co to jest ? Tongue Jednak po obejrzeniu meczu bardzo mi sie spodobalo. Szybkie tempo, rzeczywiscie, pilkarze z galeic sa bardzo dobrze zbudowani, sedzia dzieli zoltymi kartkami i czerwonymi, jednak pozwala na bardzo ostra gre, kopniaki, kosy, trzeba byc naprawde twardym.

Pejter napisał(a):A gdyby był np. wynik

Dublin 5-2
Mayo 2-5?

Które bramki są ważniejsze?

Najwazniejsze sa bramki pierwsze, czyli do dolnej bramki. Ostatnio Dublin wygral z Laois

Dublin 2-13
Laois 1-13 Tongue

Drugie bramki sa naprawde malo wazne. Jednak warto je strzelac, bo bodjaze przy strzeleniu wiekszej ilosci, moga sie przydac. Tak naprawde do konca sie jeszcze dokladnie nie orientuje, jednak dopytam szefa w pon w pracy i napisze. Jednak na razie jest tak jak pisalem.

Irlandia jest podzielona na 4 jakby stany, kazdy stan ma swoje rozgrywki i sa 4 zwyciezcy stanow i 4 przegrani. Stan Leinster - gdzie jest Dublin, wygral wlasnie ostatnio z Laois final ( bylem w pubie na meczu, wspaniala atmosfera Tongue ) i bedzie gral w finalowej 8, mecz juz jutro. Przegrany odrazu odpada, Dublin ma najwiecej fanow w calej Irlandii jesli chodzi o gaelic, jednak najlepsza ekipa jest Kerry, to ona wygrywa wszystko co mozliwe, jednak zobaczymy jak to bedzie w tym roku.

zaga napisał(a):Po obejrzeniu filmikow musze powiedziec bardzo zwiariowana gra Laughing Naj bardziej skolowany musi byc bramkarz bo nigdy nie wie jak poleci pilka. Musze powiedziec bardzo ciekawy sport. I mam pytanie. Wymiary boiska sa podobne do tego do pilki noznej? I jak w tej grze mozna odebrac pilke przeciwnikowi? Confused

Bardzo zwariowana gra, ale naprawde trzeba obejrzec caly mecz, zeby sie przekonac jak to wyglada, maly skrot nie wystarczy.

Wymiary boiska sa takie jak wymiary boiska do rugby, czyli troche wieksze od pilki noznej. A pilke odbiera sie w taki sposob, ze podbiegasz do przeciwnika i wyrywasz mu pilke, jednak takie odebranie pilki nastepuje bardzo rzadko, zazwyczaj gdy bramkarz wybija pilke, w powietrznej walce wygrywa jeden pilkarz i druzyna przeprowadza wtedy akcje, bardzo szybko akcje.

Pytajcie dalej.


- zaga92 - 05-08-2007 22:28

Czyli wlasciwie kazda akcja powinna konczyc sie golem Smile Czyli juz nieco zrozumialem co ta gra ma wspolnego z...
rugby- twarda i z czasem brutalna walka oraz duze bramki
koszykowka- szybka gra i akcja za akcja
pilka nozna- po prostu kopanie pilki do bramki
ale nie wiem co ma wspolnego z siatkowka?
I Wojtek napisales, ze sedzia rzuca kartkami, czyli zdarza sie ze zespoly koncza w mocno uszczuplonych skladach?


- Kuba_^^ - 05-08-2007 22:29

Ciekawy sport, troszkę szalony, ale go trudno wypróbować. Jedynym dobrym miejscem byłby jakiś park, albo las, gdzie można by było zrobić z drewna poprzeczkę normalną i pykać :lol: Chętnie bym kiedyś spróbował, choć troszkę to bolesne, ale trzeba być twardym, a nie 'miętkim' Tongue


- Wojtek3 - 05-08-2007 22:34

zaga92 napisał(a):Czyli wlasciwie kazda akcja powinna konczyc sie golem Smile Czyli juz nieco zrozumialem co ta gra ma wspolnego z...

Praktycznie kazda akcja konczy sie male golem do duzej bramki, srednio przez 60 min pada, 13 - 14 malych bramek, przy 2-3 duzych Tongue

zaga92 napisał(a):rugby- twarda i z czasem brutalna walka oraz duze bramki
koszykowka- szybka gra i akcja za akcja
pilka nozna- po prostu kopanie pilki do bramki
ale nie wiem co ma wspolnego z siatkowka?

Dokladnie sie wszystko zgadza. Z siatkowka ma to wspolnego, ze zawodnicy podaja pilke do siebie takimi odbiciami jak w siatkowce, badz lekkimi scinami, takimi lekkimi scinami moga takze strzelac male bramki! Naprawde super to jest Tongue

zaga92 napisał(a):I Wojtek napisales, ze sedzia rzuca kartkami, czyli zdarza sie ze zespoly koncza w mocno uszczuplonych skladach?

Pada bardzo duzo zoltych kartek, bo np zawodnik ktory skosi jednego zawodnika naprawde bardzo brutlanie 2-3x dostaje czerwona, raz tylko to widzialem. Zazwyczaj dzieli zoltymi za 1-2 brutalne kopniecia, uderzenia w twarz itd. Co ciekawe zawodnicy nie oddaja zawodnikowi ktory przewninil na nim, wstaje i gra dalej, typowy twardy brytyjczyk. Zdarza sie tez, ze zawodnik druzyny przeciwnej podbiega do drugiego i drze sie na niego, prowokuje go.

[Obrazek: taunting155929dpr8.th.jpg]

Zawodnik z ochraniaczem na zebach to Rooney z Laois, z 15 Mark Vaughan z Dublin'a, moj ulubiony zawodnik z ekipy Baile Atha Cliath.


- Pejter - 05-08-2007 22:39

Wojtek3 napisał(a):Zawodnik z ochraniaczem na zebach to Rooney z Laois, z 15 Mark Vaughan z Dublin'a, moj ulubiony zawodnik z ekipy Baile Atha Cliath.

Hehe, dwa czysto piłkarskie nazwiska Tongue W tej sytuacji wyglądają jednak jak oszołomy.

Wojtek3 napisał(a):zawodnicy podaja pilke do siebie takimi odbiciami jak w siatkowce, badz lekkimi scinami

Nie łatwiej jest podawać normalnie, jak w koszykówce?


- zaga92 - 05-08-2007 22:39

I jeeszcze jedno pytanie. To skoro to jest tak brutalny sport to zaawodnicy powinni grac w zbrojach :lol: A tak naprawde jak wyglada ubior takiego gracza? chodzi o ochraniacze itp.
Wojtek3 napisał(a):Zdarza sie tez, ze zawodnik druzyny przeciwnej podbiega do drugiego i drze sie na niego, prowokuje go.

Latwo daja sie sprowokac? I czy dochodzi na boisku do bojek jak w NHL?


- Kuba_^^ - 05-08-2007 22:42

Jeśli są różnego rodzaju ściny, no to piłka nie może być jakaś bardzo twarda, czy się mylę i jest normalna, taka jak od piłki nożnej? Smile


- Wojtek3 - 05-08-2007 22:49

Pejter napisał(a):Hehe, dwa czysto piłkarskie nazwiska Razz W tej sytuacji wyglądają jednak jak oszołomy.

Trzeba znac mentalnosc i zachowanie Irlandczykow by zobaczyc jak sie oni zachowuja. To sa swiry, jeden do drugiego potrafi podejsc i drzec sie na siebie i wykrzykujac cos w stylu " no graj Ty stara ku***, no graj, pokaz cos " przy czym pluje na niego i wtedy zaczynaja sie przepychanki itp. Sport dla twardzieli.

Pejter napisał(a):Nie łatwiej jest podawać normalnie, jak w koszykówce?

Jesli zawodnik jest oddalony o 20 m od drugiego i idzie szybka kontra, to zawodnik podrzuca ja lekko i jak w siatkowce uderza, co jest efektywniejsze i szybsze, doprowadza do przeprowadzenia szybszej kontry. Normalne podania jak w koszu do 5 m od zawodnika Pejter.

zaga92 napisał(a):I jeeszcze jedno pytanie. To skoro to jest tak brutalny sport to zaawodnicy powinni grac w zbrojach Laughing A tak naprawde jak wyglada ubior takiego gracza? chodzi o ochraniacze itp.

Niby powinni grac, kazdy zawodnik ma ochraniacz na zebach i tyle. Normalny stroj pilkarski, korki, ochranicze na lydki, spodenki, koszulka. Srodkowi pomocnicy maja rekawice na rekach, gdy zaczyna sie gra, sedzia podrzuca pilke i zawodnicy wyskakuja i lapia ja, rekawice umozliwiaja lepsza przyczepnosc pilki do reki. Przy rozgrywaniu ze srodka tez sie przydaja. Czasami rekawice ma tez napastnikm gdy lapie pilke i strzela gola do malej bramki.

zaga92 napisał(a):Latwo daja sie sprowokac? I czy dochodzi na boisku do bojek jak w NHL?

Tak jak pisalem wyzej, jest duzo przepychanek, jednak zazwyczaj gdy zawodnik jest skoszony, wstaje i gra dalej, czasami jesli jest brutalna podchodza do siebie i krzycza, przepychanki itp. Do bojek nie dochodzi choc ostatnio zawodnik Laois uderzyl lekko z plaskacza zawodnika z Dublina, jednak sedzia nawet na to przymknal oko, a zawodnik z Dublina nawet nie chcial oddac. Twardziele Tongue

Kuba napisał(a):Jeśli są różnego rodzaju ściny, no to piłka nie może być jakaś bardzo twarda, czy się mylę i jest normalna, taka jak od piłki nożnej? Smile

Pilka jest chyba troszeczke mniejsza, wiem, pilka jest wielkosci pilki do siatowki, teraz mi sie wlasnie przypomnialo, co umozliwa latwiejsze strzelanie goli.


- Pejter - 05-08-2007 23:51

Wojtek3 napisał(a):Pilka jest chyba troszeczke mniejsza, wiem, pilka jest wielkosci pilki do siatowki, teraz mi sie wlasnie przypomnialo, co umozliwa latwiejsze strzelanie goli.

No tak, ale jak z jej wagą? Taka jak do siatkówki, czy do nogi?


- Wojtek3 - 06-08-2007 00:05

Pejter napisał(a):No tak, ale jak z jej wagą? Taka jak do siatkówki, czy do nogi?

Niestety nie znam odp na to pytanie, az tak gleboko sie nie zaglebialem w tajniki Gaelic. Ale postaram sie dowiedziec.

Stadion na ktorym swoje mecze rozgrywa Dublin, Croke Park, 82 tys ludzi miesci, praktycznie na kazdym meczu jest komplet, mozliwe, ze za 2 tyg udam sie na ten mecz, wejsciowki zalatwia moj szef z pracy po 20 euro.

[Obrazek: 24irebyo8.th.jpg] [Obrazek: 1973691249b77fb1c57wr4.th.jpg] [Obrazek: crokeparkeatyourheartoutg9.th.jpg]

A to koszulki Dublina, jestem ich supporterem, jakos o innych ekipach nie mam wiedzy, moze kiedys nabede.

[Obrazek: dublin%20th.jpg]


- Zashi - 06-08-2007 12:22

Wojtek3 napisał(a):to najbardziej popularna dyscyplina
sportowa obok pilki noznej na Zielonej Wyspie.

No jest jeszcze snooker :wink:

Gra wyglada na bardzo ciekawą. Szybka, efektowna.

Pejter napisał(a):A gdyby był np. wynik

Dublin 5-2
Mayo 2-5?

Gdyby Pejter obejzał chociaz polowe pierwszej czesci, to by sie dowiedział, ze od 1895 roku tak wyglada system punktowy:

1-0 = 0-3 Tongue


- Wojtek3 - 06-08-2007 13:32

Zashi napisał(a):No jest jeszcze snooker Wink

Gra wyglada na bardzo ciekawą. Szybka, efektowna.

To Snooker to i w Irlandii jest ? Jak jest to czy ja wiem, czy taki popularny ? Pierwszy raz slysze.

Gra jest bardzo szybka, bramkarz wznawia akcje wybiciem z pod bramki, na srodek, 2-3 szybkie podania i moze pasc bramka, dlatego pada tyle malych bramek.