Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co się stało z wychowankami?
MatiGol Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Co się stało z wychowankami?
Niestety czasy się zmieniają. Ja jako młody stażem kibic (mecze Manutd oglądam już 4 sezon) mimo tego iż nie pamiętam czasów gdy Manutd zdobywał the Treble, czy gdy w zespole grał Cantona, i tak tęsknie za tym co było. W szczególności za wychowankami, angielskimi piłkarzami którzy stanowili o sile drużyn w premier league.

Teraz nie ma czasu na wprowadzanie wychowanków, na pozwolenie by drużyna przegrała 3 sezony z rzędu. Nikt nie chce czekać by zawodnik został oszlifowany. Wszyscy chcą od razu kupować w pełni ukształtowanego zawodnika. Najlepiej niech ma 20-22 lata i od razu gra super galaktyczną piłkę. I co z tego że jest Argentyńczykiem czy z Somali. Ważne że drużyna mając 10 obcokrajowców w podstawowej jedenastce wygrywa mecze, a to oznacza wymierne korzyści finansowe. Nie można sobie pozwolić na stratę pieniędzy spowodowaną tym że grają młodzi gracze wyszkoleni w klubie. Owszem, daje się im szansę szczególnie w Carling Cup ale to i tak za mało. Za trochę jeden czy drugi odejdzie do niższej ligi a na jego miejsce kupi się nowego, niby lepszego piłkarza. szkoda. Przecież można by ich wprowadzać systematycznie w rytm meczowy. Niech grają ogony i się ogrywają.

Czemu ma służyć kupowanie do Manutd kogoś takiego jak Manucho ? Czemu Rossi nie dostał szansy ? Czy musieliśmy kupować Berbatova ? Może najwyższa pora dać szansę Manucho, F.Campbellowi, Machedzie, Welbeckowi... a nie tylko wysyłać ich do innych klubów i twierdzić że nabędą tam doświadczenia. Tak jasne, grając kurde 1,2 mecze w sezonie po 15 minut. Ale futbol się zmienia. Teraz nie można myśleć tylko o tym by wprowadzać wychowanka i dać na transfery góra 20 mln. funtów. Teraz są bogaci właściciele którzy żądają wielkich wyników. Bo przecież włożyli kasę w klub to teraz oczekują że się im ona zwróci. Czemu kluby nie mogą być nie zależne od tych cholernych właścicieli. Czemu nie mogą zarabiać same na siebie. Rozumiem że czasem sprzyda się pomoc finansowa, 20,30 mln funtów ale nie tak że przychodzą sobie szwejki z Arabi, przejmują Manchester City i już są gotowi dać 100 mln za Buffona czy Kakę.

To jest chore... Do czego ten świat futbolowy zmierza, nie wiem. Pociesza mnie jedynie to że póki co futbol nadal jest piękny i zaskakujący. Ciągle jeszcze zdarzają się mecze gdzie w dramatycznych okolicznościach Manutd wygrywa z A.Villą 3-2 czy z Tottenhamem 5-2. Szkoda tylko że w większości przypadków aktorami tych widowisk są obcokrajowcy. Osobiście jestem polakiem, i co mi do tego że to angielski klub, że powinni grać angielscy zawodnicy. A no, to mi do tego że oglądając angielską piłkę, i widząc na boisku takich piłkarzy jak Scholes, Neville, Terry, Lampard, Gerrard czy chociażby obcokrajowców jak Ireland czy Giggs tęsknie za piłkarzami którzy przychodzili do klubu w wieku 14,16 lat i którzy są mu wierni do dziś. Tęsknie za piłkarzami którzy pierwsze kroki stawiali na Wyspach Brytyjskich. Którzy w Angielskich klubach rozpoczynali swoją piłkarską karierę i którzy stanowią teraz o sile swoich zespołów. Za których nie trzeba było wydawać kosmicznych pieniędzy, a wystarczyło odkryć ich talent, a potem odpowiednio oszlifować.

Dziś też się sprowadza młodych zawodników, takich jak Macheda, Nani, Anderson i się ich wprowadza do gry, i którzy są obiecującymi talentami ale jednak nie są oni bezpośrednio wychowani w danym klubie, albo sprowadzeni do niego w wieku 14,16 lat, i nie są obywatelami Wysp Brytyjskich. I co z tego że sam się podniecam grą Cristiano Ronaldo, młodziutkiego Rafaela Da Silvy czy chociażby Teveza. Dobrzy zawodnicy z innych lig i narodowości są potrzebni w każdej drużynie, ale wszystko jest w porządku do czasu kiedy nie stanowią oni 2/3 podstawowej jedenastki wybiegającej na murawę.

Nie wiem jak to teraz jest z Manutd (nie chce mi się liczyć Wink )ale kiedyś grali z Arsenalem który notabene miał w swoim wyjściowym składzie chyba 10 obcokrajowców. W Manchesterze na szczęście można było doszukać się ich ok.6. To był meczy bodajże sezon temu. Strasznie się wtedy wku… że Arsenal walczy o mistrzostwo a na ławce jedynym anglikiem jest Theo Walcott. Arsenal niby stawia na wychowanków, ale co z tego skoro są to sami obcokrajowcy. Brakuje mu Angielskich graczy i tyle. Nie popieram takiej polityki Wengera żeby wychowankami byli obcokrajowcy. Przykładem że z Angielskimi zawodnikami da się grać i wygrywać jest Aston Villa gdzie w podstawowej jedenastce gra chyba 10 angielskich piłkarzy. Wspaniały kolektyw, pokazujący że można grać i wygrywać i nie trzeba dużych pieniędzy na transfery.

Czy czasy się zmienią ? Nie wiem… wiem tylko tyle że na dzisiejszy dzień Liverpool jest coraz bardziej hiszpański, Arsenal to jeden wielki tygiel, A w Manutd oglądamy i oglądaliśmy paru Brazylijczyków. Czy ujrzymy jeszcze na boiskach angielskich takich piłkarzy jak min. Scholes czy Garreth Barry, którzy będąc wychowankami danego klubu stanowią w dużej mierze o jego sile ? Miejmy nadzieję że tak, chociaż w obecnych czasach jak pisałem wyżej, liczy się zysk… są pieniądze, wymagania to kupuje się gotowych, w pełni ukształtowanych piłkarzy. I nic już na to nie poradzimy. Ważne że przynajmniej emocje, i cała ta huśtawka nastrojów która towarzyszy kolejnym meczom nie zmieniła się od wieków, że ciągle możemy z wypiekami obserwować zmagania futbolowych rzemieślników i czarodziei. Bo w końcu futbol to nasza swoista religia bez której nie da się żyć.
26-04-2009 09:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Lasq Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,917
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 23
Post: #2
Re: co się stało z wychowankami?
Ja bym poczekał z tymi opiniami o braku wychowanków jeszcze tak z dwa sezony. Bo coś czuję, że właśnie rośnie nam nie najgorsze pokolenie. Macheda, Welbeck, James, może Campbell. Zobaczymy co z nich w przyszłości będzie, myślę że gdyby Fergie nie wiązał z nimi żadnych planów to nie wystawiał by ich na końcówki spotkań w lidze czy nawet na półfinał FA cup. Szczerze to nie pamiętam kiedy ostatnio mieliśmy takich obiecujących grajków w rezerwach i oby w końcu to zaprocentowało. Sam na to liczę.

A samymi Anglikami niestety nie da się wygrywać co pokazuje właśnie przykład Villi. Zresztą takich naprawdę utalentowanych Angilków starczyłoby na pokrycie zapotrzebowania góra jednego klubu z big4. A co z resztą? Mają pieniądze to kupują zagranicznych. Niestety i stety.

Stety bo poziom futbolu na wyspach ciągle rośnie. Liga angielska już dominuje na świecie a ciągle się wzmacnia. Piłka którą możemy obecnie oglądać na pewno jest dużo ładniejsza i bardziej emocjonująca niż ta, jaką oglądalibyśmy gdyby grali tu sami Anglicy.

Zresztą... co to za rodowici Anglicy gdzie połowa składu w Villi może i jest Angielska ale czarnoskóra Wink Czym oni się różnią od Portugalczyków czy Francuzów? Tym, że nadano im obywatelstwo Imperium Brytyjskiego bo ich pra-pradziadka jako niewolnika sprowadzili z drugiego końca świata?

Mi to szczerze mówiąc obojętne jakiej narodowości są piłkarze, którzy dla nas grają. Wymagam tylko jednego - lojalności i uwielbienia dla klubu. To niestety jest domeną głownie Anglików i dlatego tylko preferuje ich od innych nacji.

"Miarą twoich sukcesów jest liczba twoich wrogów."
26-04-2009 09:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika
panopticum Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 2,648
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 6
Post: #3
Re: Co się stało z wychowankami?
MatiGol napisał(a):Czy musieliśmy kupować Berbatova ? Może najwyższa pora dać szansę Manucho, F.Campbellowi, Machedzie, Welbeckowi...
Albo nie kupować Rooney`a, Vidicia, Ferdinanda, Ronaldo, Evry, Van Der Sara, Carricka. Dać szansę wychowankom. Nie wykupywać młodych Włochów takich jak Rossi czy Macheda, tylko postawić na Anglików.

United może się pochwalić wychowankami. Jonny Evans będący już teraz obrońcą bardzo dobrym, nadzieje można wiązać z Welbeckiem a o innych wychowankach dużo pisze Michał. Na pewno im jest trudniej, bo żeby grać w United nie można być jakimś cieniasem. Keane nie odpuszczał Fletcherowi, bo jest wychowankiem. Właśnie, Keane. Też nie jest wychowankiem Manchesteru, podobnie jak Cantona.

“I don’t think this team ever loses. It just runs out of time.”

Blog klasy B <- mój fajny blogasek.
26-04-2009 13:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Czary Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,964
Dołączył: Jan 2009
Reputacja: 0
Post: #4
Re: Co się stało z wychowankami?
Co do wychowanków, to nie jest tak źle. Kilku ciekawych piłkarzy rośnie w naszej akademii jak na przykład Matthew James. Kilku wychowanków już w tym sezonie puka do pierwszego składu, mam na myśli Welbecka, Gibsona i Evansa. Gra na samych wychowankach nie przyniesie żadnych skutków. Przykładem jest zespół Athletic Bilbao, który od lat buduje zespół na samych Baskach i wychowankach, z dosyć przeciętnymi skutkami. Jak dla mnie to wystarczyłoby mi, żeby w każdym sezonie w naszej akademii wyrastał jeden wychowanek nadający się do gry w pierwszym składzie. Wink

"Kto parę razy dostał po ryju i wie, że nie jest ze szkła, ten czuje że żyje. Dopiero wtedy, gdy balansuje na krawędzi."
26-04-2009 17:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
MatiGol Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #5
Re: Co się stało z wychowankami?
Z Roo o tyle jest fajna sprawa że wychowywał się w angielskim klubie. I co dla nas najważniejsze podpisał nowy kontrakt 6 letni z United. Chodzi mi oto że fajnie gdy się ma piłkarza wychowanego w danym kraju, i jak było pisane wyżej oddanego klubowi. Jak dla mnie to dobrze gdy jest to mieszkaniec Wysp Brytyjskich. Oczywiście nie mam nic przeciwko obcokrajowcom tylko żeby klubu nie składały się z samych azjatów i latynosów.

Swego czasu był taki piłkarz, Chris Eagles. Nawet był na tournee po azji , strzelił bramkę. W rezerwach ładnie pogrywał. A dziś gdzie jest ? Mi nie koniecznie chodzi oto żeby grać samymi wychowankami, ale przede wszystkim wprowadzać ich do gry i w końcu dać im szansę zaistnieć. Bo nie chce żeby kiedyś tam w przyszłości Macheda odszedł np. do Atletico bo coś tam a na jego miejsce kupujemy kogoś kto ma 28 lat i kosztuje 25 mln skoro można było upatrywać szansy w dorastającym piłkarsko Machedzie. Wprowadzać młodych systematycznie, ogrywać ich. Bo jak nie to za 5 lat nie będzie piłkarzy pokroju Giggsa czy Scholesa. Oj jak ja marzę żeby taki np. Joshua King okazał się jak Ole Gunnar. Żeby grał do 36 roku życia w Manchester United i był żywą legendą. A czy tak będzie to zobaczymy.
26-04-2009 17:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Chudy Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 528
Dołączył: Dec 2008
Reputacja: 0
Post: #6
Re: Co się stało z wychowankami?
Obecni wychowankowie są za słabi żeby grali. Tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Berbatov nie został kupiony dla szpanu czy kaprysu. Gdyby faktycznie Macheda był taki super to nie sprowadzałby kolejnego napastnika.

Eagles gra w Burnley. Radzi sobie tam dobrze nawet. Odpadł z rywalizacji w pomocy, nie miał szans. Chciał grać, i szkoda było też marnować zawodnika.
26-04-2009 20:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika
panopticum Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 2,648
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 6
Post: #7
Re: Co się stało z wychowankami?
MatiGol napisał(a):Z Roo o tyle jest fajna sprawa że wychowywał się w angielskim klubie. I co dla nas najważniejsze podpisał nowy kontrakt 6 letni z United.
Spoko. Ale Cantona, Vidić, Van Der Sar, Ronaldo, Roy Keane nie wychowali się w angielskim klubie. Ole został sprowadzony do Manchesteru kiedy miał 23 lata. Wolałbyś United bez nich? Mentalne masturbowanie się wychowankami jest bez sensu, wielu wspaniałych zawodników nie wyszło z akademii. Historia klubu byłaby bez nich o wiele uboższa. Mnie bardziej byłoby żal Manchesteru bez Cantony niż bez Eaglesa czy Rossiego.

“I don’t think this team ever loses. It just runs out of time.”

Blog klasy B <- mój fajny blogasek.
27-04-2009 09:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
MatiGol Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 17
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #8
Re: Co się stało z wychowankami?
pan_opticum-> w sumie masz rację.
Jednak poczucie że kluby zatracają w pewnym stopniu swoje korzenie, no jak dla mnie jest dziwny.
Liverpool teraz jest bardziej Hiszpański niż Angielski. Manchester ma podpisać kontrakt z Dodo co sprawia że zawita do nas kolejny Brazylijczyk.
Tutaj zdania będą podzielone. Bo masz rację że bez tych zawodników których wymieniłeś gra Manchesteru jak i pewnie gablotka na trofea byłaby o wiele uboższa. A z drugiej strony nie chcę mieć w Manchesterze samych obcokrajowców. A jeśli dzięki nim Diabełki mają święcić wielkie triumfy to niech i tak będzie.
28-04-2009 08:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika
panopticum Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 2,648
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 6
Post: #9
Re: Co się stało z wychowankami?
Póki co klub nie zamieni się w jakąś kolonię (vide Liverpool czy Arsenal). Pokazują się nowi wychowankowie- ja mam nadzieję że do składu przebije się Welbeck (bo Evans już się przebił). Jest jeszcze (młody przecież) Darren Fletcher. To jest jedna z rzeczy jakich trochę zazdroszczę Barcelonie (ale nigdy nie przyznam się przed kibicem BlaugranyWink, niespotykana ilość wychowanków. Raczej żaden inny topowy klub nie ma ich tylu w pierwszym składzie.

“I don’t think this team ever loses. It just runs out of time.”

Blog klasy B <- mój fajny blogasek.
28-04-2009 12:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
sebos_krk Offline
Szeryf
*******

Liczba postów: 3,982
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 42
Post: #10
Re: Co się stało z wychowankami?
My swego czasu też mieliśmy sporo. Barca kilkanaście lat temu już aż tylu nie miała. Wszystko zależy od pokolenia i urodzaju dobrych wychowanków. Nikt nie będzie w tak potężnych klubach wystawiał wychowanka jak jest na grę zbyt słaby.


Fan United od 1992 roku
28-04-2009 13:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Adis Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 2,287
Dołączył: Sep 2008
Reputacja: 27
Post: #11
Re: Co się stało z wychowankami?
sebos_krk napisał(a):Nikt nie będzie w tak potężnych klubach wystawiał wychowanka jak jest na grę zbyt słaby.
No może poza wyjątkiem V. Valdesa. Wink

W życiu znam się na dwóch rzeczach: na pokerze i na ludziach, dlatego nie przegrywam.
28-04-2009 14:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
panopticum Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 2,648
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 6
Post: #12
Re: Co się stało z wychowankami?
No co ty, zdaniem cules to jest dobry bramkarzWink. Jeden nawet mi dowodził że jest lepszy od Ikera (to było podczas pierwszej połowy obecnego sezonu, kiedy Cassillasowi nie szło).

“I don’t think this team ever loses. It just runs out of time.”

Blog klasy B <- mój fajny blogasek.
28-04-2009 14:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Burżuj Offline
Member
***

Liczba postów: 83
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #13
Re: Co się stało z wychowankami?
Nikt nie będzie stawiał na wychowanków, jeśli będą się poziomem nadawać do Coca-Coli, no chyba, że dla Ciebie ważniejsze jest gdzie się piłkarz szkolił, niż to jak gra.
Gdyby Eagles i Richardson byli tacy dobrzy to by zostali. Teraz z kolei szykuje nam się, może nie złote, a "srebrne" pokolenie. Welbeck, Evans, Kiko, Gibson, Rafael, Fabio, i kilku innych (m.in. mam nadzieje Tosic i Ljajic), jeśli się nie spalą i dalej będą się rozwijać mogą zajść naprawdę daleko.
Inna sprawa to to, że spośród nich tylko trzech to Brytole. Też ich wolę oglądać na boisku zamiast latynosów np, ale to z racji mentalności. Brytyjczyk uszanuje o wiele bardziej uczucia kibica, niż np Argentyńczyk czy Portugalczyk, który po spotkaniu w którym strzeli 3 bramki może powiedzieć, że nie wyklucza transferu... Chociaż zdarzają się wyjątki, nie przeczę.
31-05-2009 07:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Foster Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 5,912
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 70
Post: #14
Re: Co się stało z wychowankami?
Temat nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem, więc go zamykam i przenoszę do archiwum. Poza na tym na temat naszych młodych zawodników rozmawiamy tutaj



Mój Blog: Pod presją czasu
07-09-2010 17:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości