Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piractwo komputerowe
Intel Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 1,880
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 46
Post: #46
Re: Piractwo komputerowe
mat.ka napisał(a):A tak btw, to spowiada się ktoś (kto oczywiście do spowiedzi chodzi) ze ściągania nielegalnych plików?

Będę mniej skryty niż Krisu i powiem, że nie. :oops:

Ściąganie nielegalnych plików w zakresie użytku osobistego (dla siebie, dla rodziny, najbliższych przyjaciół) przestępstwem nie jest. Dlaczego miałoby być więc grzechem? W jednym z najrzetelniejszych źródeł wiedzy katolickiej, Gościu Niedzielnym, czytałem swego czasu polecony mi wywiad, w którym jakiś policjant opowiadał, że nie jest to przestępstwo. Jeżeli pismo katolickie nie potępia ściągania plików, tylko publikuje uspokajający wywiad, to jasno sugeruje, że ściąganie plików grzechem nie jest. IMO to zależy od interpretacji osobistej - jeśli ktoś nie uważa tego za dobre i ma wyrzuty sumienia, niech nie ściąga/ogranicza ściąganie/odpiraca to, co ma na dysku, jeżeli ktoś widzi to jako rzecz normalną - niech ściąga do woli, byle nie czerpał z tego korzyści materialnych i używał jedynie w kręgu osobistym, a nie organizował np. happening z piracką muzyką w tle.

Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba.
07-12-2011 19:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
robaldo Offline
k.robka
*****

Liczba postów: 1,354
Dołączył: Dec 2010
Reputacja: 39
Post: #47
Re: Piractwo komputerowe
Intel chyba ma w dużej mierze rację. Sytuacja z punktu widzeniu grzechu lub jego braku jest trochę niejednoznaczna. Wielu księży jest zdania, że mimo wszystko jest to zachowanie niemoralne, inni, że należy rozdzielić używanie pirackiej muzyki i filmów z używaniem pirackich oprogramowań, a jeszcze inni, że być może mieści się to w granicach szeroko pojętej moralności. Sprawa musi być chyba dość ciężka skoro jasnego stanowiska raczej brak. Ja osobiście skłaniam się do tego, żeby wystrzegać się używania piratów, zresztą dla czystości sumienia sam takowych nie posiadam Wink

Intel napisał(a):Jeżeli pismo katolickie nie potępia ściągania plików, tylko publikuje uspokajający wywiad, to jasno sugeruje, że ściąganie plików grzechem nie jest.

Ja tam bym nie był taki zdecydowany w ocenach i wyciąganiu wniosków. W internecie też jest sporo tekstów na stronach również katolickich i w większości z nich opinie nie są już tak jednoznaczne. Póki co wygląda więc na to, że tak jak wspomniał Intel, każdy w swoim sumieniu powinien zadecydować Wink

Dla zainteresowanych przykładowy tekst: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/X/XK ... actwo.html

"Możesz mówić co chcesz o tradycji Barcelony, czy Realu Madryt, ale nikt i nic nie może równać się z historią Manchesteru United"
07-12-2011 19:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mat.ka Offline
oj.cieć
****

Liczba postów: 324
Dołączył: Nov 2010
Reputacja: 5
Post: #48
Re: Piractwo komputerowe
Ok. Skoro ściąganie plików grzechem nie jest (Gość Niedzielny to dla mnie bardziej wiarygodne źródło niż Internet), to ja jestem już spokojny.

A co do decydowania o pewnych sprawach na zasadzie "ufam mamie i mojemu sumieniu" to powiem tylko, że mamie zaufać mogę, ale sumieniem się zasłaniał nie będę. No bo jak to będzie wyglądało, gdy koledzy będą chcieli brać ze mną narkotyki i im powiem, że sumienie mnie gryzie? W tym wypadku wymówka "mamusia nie pozwala" jest znacznie wygodniejsza. W sumie chyba lepiej być obecnie maminsynkiem niż katolem.

Także będę ściągał pliki póki moja mama nie ma nic przeciwko.

to nie może tak być
ja sobie sam wybiorę wroga
07-12-2011 20:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Hubson Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 2,275
Dołączył: Jul 2011
Reputacja: 12
Post: #49
Re: Piractwo komputerowe
Piszę tu bo ten dział wydaje się odpowiedni.
Trochę czytałem o tym całym ACTA ale nie doczytałem wszystkiego. Mógłby ktoś w prosty sposób wyjaśnić na czym polega ten cały projekt??
21-01-2012 11:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Breakthru Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 493
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 21
Post: #50
Re: Piractwo komputerowe
Hubercik napisał(a):Piszę tu bo ten dział wydaje się odpowiedni.
Trochę czytałem o tym całym ACTA ale nie doczytałem wszystkiego. Mógłby ktoś w prosty sposób wyjaśnić na czym polega ten cały projekt??

Tu masz w skrócie:
Ukryty tekst:
ACTA może przenieść walkę z naruszeniami praw autorskich na dostawców internetu. Ich reakcją „w ramach współpracy” może być monitorowanie treści przesyłanych przez obywateli i blokowanie określonych usług, nierzadko legalnych. Mówimy zatem o naruszaniu ludzkiej prywatności i ograniczaniu komunikacji między ludźmi, a wszystko w imię ochrony praw autorskich.
ACTA inaczej niż istniejące prawo definiuje skalę komercyjną naruszeń. W porozumieniu jest mowa o „komercyjnych działaniach dla bezpośredniej lub pośredniej korzyści ekonomicznej lub komercyjnej”. Niektórzy eksperci mówią nawet, że porozumienie może prowadzić do kryminalizacji blogerów, dziennikarzy i osób ujawniających informacje ważne dla opinii publicznej.
ACTA dzięki przyjętej definicji naruszeń oraz przepisom dotyczącym odszkodowań może sprawić, że nowe przedsięwzięcia technologiczne będą się wiązać z ogromnym ryzykiem finansowym. Porozumienie rzekomo stymulujące innowacyjność może się okazać jej hamulcem.
Na arenie międzynarodowej ACTA może wprowadzać podziały tam, gdzie już osiągnięto porozumienie. Istnieją przecież porozumienia i organizacje odnoszące się do międzynarodowej ochrony własności intelektualnej. Jest Światowa Organizacja Handlu (WTO), jest Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) i jest porozumienie TRIPS. Kraje tworzące ACTA nie korzystają jednak z tych istniejących forów rozmowy. Wolały dobrać się w mniejszą grupkę i prowadzić tajne negocjacje.
ACTA może utrudnić obywatelom niektórych państw dostęp do leków ratujących życie.
ACTA jest jednostronna. Dużo mówi o „przemyśle”, ale nie zawiera gwarancji dotyczących praw obywateli.
źródło

Najprostszy przykład jest taki: dostawca łącza np. TPSA, w ramach ACTA może monitorować Twoją internetową działalność i zablokować Ci dostęp do stron, które zostały podejrzane/oskarżone o naruszenie praw autorskich: youtube, wrzuta, DrHTV, Redlog (w temacie na żywo przecież nie ma licencjonowanych streamów, tylko "pirackie") redcafe.

Swoją drogą tak deliberujecie nad piractwem, a kto z Was nie oglądał meczu online, nie płacąc za transmisję?
Wszyscy będziemy się smażyć w piekle Panie i Panowie. :twisted:
(o ile oczywiście istnieje)

P.S.
Z góry zastrzegam, że nie jestem prawnikiem i moja interpretacja może nie być trafna. Wiem tyle co mi znajomi bardziej kumaci w tej kwestii podpowiedzieli.

"Wydałem dużo pieniędzy na wódę, babki i szybkie samochody – resztę po prostu roztrwoniłem."
George Best
21-01-2012 15:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kosma Offline
Król logiki
******

Liczba postów: 3,067
Dołączył: Dec 2009
Reputacja: 73
Post: #51
Re: Piractwo komputerowe
Najciekawszy jest motyw, że to na dostawcę Internetu spada odpowiedzialność za to, co z Internetem robi klient :!: To tak jakby karać sprzedawcę noża za morderstwo autorstwa jego klienta czy pocztę za to, że ich klient przesłał paczkę z np. bombą :plask:

Gdzie jest Groszek?
21-01-2012 20:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mat.ka Offline
oj.cieć
****

Liczba postów: 324
Dołączył: Nov 2010
Reputacja: 5
Post: #52
Re: Piractwo komputerowe
Spox, jak mnie złapią za piractwo to przynajmniej podjebię też Netię. Będą mieli za swoje.

to nie może tak być
ja sobie sam wybiorę wroga
22-01-2012 10:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomassen Offline
Linguistics Llama
*****

Liczba postów: 1,768
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 8
Post: #53
Re: Piractwo komputerowe
http://www.tvn24.pl/12690,1732247,0,1,t ... omosc.html

Powiem Wam, że ten Graś to pierdoli jak mało kto :lol:

1:13 - może to nie jest atak hakerski, ale właśnie w ten sposób Anonymous blokują strony, czyż nie?

I tak będę skakać po tapczanie
I nigdy szare życie mnie nie złamie
Na podłodze leżą klocki rozsypane
Ja poukładam je

I tak swoich marzeń wam nie oddam
Póki w żyłach krew nigdy się nie poddam
Będzie trzeba to bałagan swój posprzątam
Ja poukładam się
22-01-2012 14:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mata Offline
why duck donald
*****

Liczba postów: 2,982
Dołączył: May 2008
Reputacja: 11
Post: #54
Re: Piractwo komputerowe
http://www.tvn24.pl/-1,1732237,0,1,pols ... omosc.html

relacja live ws. ACTA ;]

„Winowajcę znali wszyscy, ale każdy spowiadający się odpowiadał, że go nie zna, a na następny dzień z czystym sumieniem przystępował do komunii – bo spowiedź spowiedzią, ale charakter przede wszystkim i kapować nie wolno
23-01-2012 20:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomassen Offline
Linguistics Llama
*****

Liczba postów: 1,768
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 8
Post: #55
Re: Piractwo komputerowe
http://fotoamatorszczyzna.wordpress.com ... rzeczytac/ nieco inny punkt widzenia ACTA

I tak będę skakać po tapczanie
I nigdy szare życie mnie nie złamie
Na podłodze leżą klocki rozsypane
Ja poukładam je

I tak swoich marzeń wam nie oddam
Póki w żyłach krew nigdy się nie poddam
Będzie trzeba to bałagan swój posprzątam
Ja poukładam się
24-01-2012 11:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Hubson Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 2,275
Dołączył: Jul 2011
Reputacja: 12
Post: #56
Re: Piractwo komputerowe
Do tej pory Rawicz kojarzył mi się tylko z cgm -em.
24-01-2012 13:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mubinio Offline
jestę Scholsę.
*****

Liczba postów: 1,128
Dołączył: Apr 2010
Reputacja: 16
Post: #57
Re: Piractwo komputerowe
http://telewizja.us.edu.pl/2012/01/wszystko_o_acta

Polecam. Cała prawda o ACTA od strony prawnej sensu stricto, bez żadnych podniet.

Mędrzec bez własnego zdania jest gorszy niż padlina.
25-01-2012 16:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Breakthru Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 493
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 21
Post: #58
Re: Piractwo komputerowe
TVN24.pl napisał(a):Nie można zmuszać dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików z internetu - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Stanowiłoby to bowiem naruszenie Karty Praw Podstawowych UE. Orzeczenie TS dotyczy bezpośrednio jednej z regulacji, która wprowadza ACTA i zdaniem ekspertów praktycznie uniemożliwia wprowadzenie tego mechanizmów w państwach, które podpisały KPP.

więcej tu

Szczęście w nieszczęściu, wszystkie kraje poza UK i Polską Kartę podpisały, więc praktycznie niemożliwe jest przepchnięcie ACTA w Brukseli.

"Wydałem dużo pieniędzy na wódę, babki i szybkie samochody – resztę po prostu roztrwoniłem."
George Best
26-01-2012 15:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mubinio Offline
jestę Scholsę.
*****

Liczba postów: 1,128
Dołączył: Apr 2010
Reputacja: 16
Post: #59
Re: Piractwo komputerowe
Polska podpisała KPP, ale z zastrzeżeniem, że obywatele polscy nie mogą dochodzić przed sądem (TSUE albo polskim) praw wynikających bezpośrednio z KPP. Co, jak widać, jest sytuacją zgoła dziwną i niepoważną. Bo dajmy na to: Polska wprowadza zapis ustawowy, że dostawca internetowy ma obowiązek "inwigilować" swoich klientów. Ja się z tym nie zgadzam, ba, nawet dobrali mi się do skóry i przyłapali mnie na posiadaniu piratów - mam za to sprawę karną.

I komu mam się skarżyć? Mamie?

Mędrzec bez własnego zdania jest gorszy niż padlina.
26-01-2012 15:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Breakthru Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 493
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 21
Post: #60
Re: Piractwo komputerowe
Mubinio napisał(a):Polska podpisała KPP, ale z zastrzeżeniem, że obywatele polscy nie mogą dochodzić przed sądem (TSUE albo polskim) praw wynikających bezpośrednio z KPP. Co, jak widać, jest sytuacją zgoła dziwną i niepoważną. Bo dajmy na to: Polska wprowadza zapis ustawowy, że dostawca internetowy ma obowiązek "inwigilować" swoich klientów. Ja się z tym nie zgadzam, ba, nawet dobrali mi się do skóry i przyłapali mnie na posiadaniu piratów - mam za to sprawę karną.
Wątpię żeby rząd po tym jak się zorientował w jakie gówno wdepnął, chciał forsować porozumienie, którego nikt inny w EU nie podpisze.
Poopowiadają jeszcze chwile jak to się nie ugięli hakerom i poczekają aż porozumienie zdechnie w parlamencie EU.

Mubinio napisał(a):I komu mam się skarżyć? Mamie?
Prezesowi Jarosławowi, bo to on jako "prawdziwy Polak - katolik", nie podpisał pełnej karty.

"Wydałem dużo pieniędzy na wódę, babki i szybkie samochody – resztę po prostu roztrwoniłem."
George Best
26-01-2012 15:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości