Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lekkoatletyka
sebos_krk Offline
Szeryf
*******

Liczba postów: 3,982
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 42
Post: #1
Lekkoatletyka
Nie wiem ile osób się tutaj tą dyscypliną sportu interesuje, ale zakładam taki temat.
I na początek chciałbym poznać wasze zdanie na dość kontrowersyjny temat.

Cytat: Biegający na protezach Oscar Pistorius może wystartować w igrzyskach olimpijskich w Pekinie! - brzmi werdykt Trybunału Arbitrażowego przy MKOl. Czy za cztery lata w Londynie sportowiec wygra ze zdrowymi z olbrzymią przewagą?
- Popłakałem się. Ten dzień przejdzie do historii jako prawdziwe wyrównanie szans niepełnosprawnych ze zdrowymi - mówił po usłyszeniu werdyktu 21-letni biegacz był w euforii. Przełomowy wyrok wydał w piątek Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, od którego sądów nie ma odwołania. Werdykt nie oznacza powszechnego dopuszczenia niepełnosprawnych, którzy korzystają z pomocy nowych technologii, do rywalizacji ze zdrowymi. Każdy przypadek ma być rozpatrywany osobno, ale Pistorius może zapoczątkować rewolucję. Trybunał stwierdził, że nie ma wystarczających przesłanek, aby uznać, że protezy dają Pistoriusowi przewagę nad pełnosprawnymi sportowcami. Czy rzeczywiście?

Plawgo z szacunkiem, ale przeciwny "wyścigowi zbrojeń"

Sprawa nie jest jednoznaczna. Na razie to fantastyka, ale już dziś wielu ludzi zastanawia się, czy za 10-20 lat nie okaże się, że aby zdobyć złoto na igrzyskach trzeba będzie biec w supernowoczesnych protezach. Czy ulepszające gadżety hi-tech nie wkroczą do sportu na stałe? Czy w skrajnym przypadku nie dojdzie do paradoksu, że trzeba będzie się okaleczyć by znalazło się miejsce na protezę?

- Mam wielki szacunek dla Oscara, ale jestem przeciwny jego startowi - mówi Marek Plawgo, najszybszy Polak na 400 m przez płotki, brązowy medalista mistrzostw świata, który dziś na pewno nie przegrałby z Pistoriusem. - Lekkoatletyka nie może się zamienić w wyścig zbrojeń. Za kilka lat technologia będzie jeszcze bardziej zaawansowana, a zdrowi swoich mięśni nie udoskonalą. Na tym polega bieg na 400 metrów, że przed metą odpadają ci ze zmęczonymi mięśniami. Wygrywa najwytrzymalszy.

Tymczasem łydki Oscara się nigdy nie zmęczą. On sam cierpko przyznaje: - Rzeczywiście, nie mam problemu ze stężeniem kwasu mlekowego w łydkach.

- Nie widzę nic niesprawiedliwego w dopuszczeniu Pistoriusa do rywalizacji ze zdrowymi - mówi Andrzej Szczeklik, lekarz, filozof, nominowany do nagrody Nike. - Ile on musiał pokonać barier, by znaleźć się tam, gdzie jest. Już tylko za to powinien mieć prawo do startu na igrzyskach. O ile oczywiście wygra eliminacje.

Protezy Gepard przyniosły rekordy

Oscar urodził się w RPA bez kości strzałkowych obu nóg. Lekarze musieli amputować kończyny poniżej kolan, gdy miał 11 miesięcy. Używał protez jeszcze zanim nauczył się dobrze chodzić, ale biegać naprawdę szybko zaczął dopiero po 2003 r., gdy islandzka firm Ossur wykonała dla niego protezy o nazwie "Cheetah", czyli gepard. Od tego czasu pobił trzy rekordy świata niepełnosprawnych na 100 (10,91 s), 200 (21,58 s) i na swoim najlepszym dystansie 400 (46,34 s, rekord Polski Tomasz Czubaka wynosi 44,62 s) metrów. Wielokrotnie startował z pełnosprawnymi. Widok Oscara biegnącego robi rzeczywiście piorunujące wrażenie. Ale głównie ze względu na protezy. Widzowie są w szoku, gdy dociera do nich, że dziwny odgłos jaki słyszą to świst hipernowoczesnych protez przecinających powietrze.

Protezy wykonane są z wielu warstw włókna węglowego. Ich producent twierdzi, że są biernym narządem ruchu. Ale międzynarodowa federacja lekkoatletyczna w eksperymencie naukowym z udziałem samego Pistoriusa chciała wykazać, że korzysta on z techno-dopingu. Działacze dowodzili, że krok biegacza na protezach jest mocniejszy i dłuższy, a na dodatek zużywa on mniej energii. Dzięki temu, tam, gdzie zdrowy przewraca się niemal ze zmęczenia, Pistorius wciąż ma siłę. Afrykaner przeprowadził korzystne dla siebie kontr-testy. Trybunał przyznał mu teraz rację.

Oscar ma teraz pełne prawo walczyć o start na sierpniowych igrzyskach w Pekinie. Do minimum olimpijskiego na 400 m brakuje mu 1,01 s., lub może wziąć udział w sztafecie RPA, jeśli drużyna byłaby wśród 16 najlepszych na świecie. Sportowiec zapowiada starty w lukratywnych mityngach w Europie - w Mediolanie i w Rzymie. Czy prawdziwy atak na olimpijskie medale Oscar przeprowadzi w Londynie w 2012 roku?

Ja również mimo szacunku dla takich sportowców nie popieram decyzji trybunału. To jest w pewnym rodzaju doping i nie można tego łączyć z rywalizacją bez wspomagaczy, bo w pewnym momencie technika pójdzie w takim kierunku, że bez czegoś takiego nie będzie można marzyć o medalach.


Fan United od 1992 roku
17-05-2008 09:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paolo Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,984
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #2
Re: Lekkoatletyka
sebos_krk napisał(a):To jest w pewnym rodzaju doping i nie można tego łączyć z rywalizacją bez wspomagaczy, bo w pewnym momencie technika pójdzie w takim kierunku, że bez czegoś takiego nie będzie można marzyć o medalach.

Dokładnie. Niedawno zajmowałem się artykułem dotyczącym zasady Fair Play, a żeby takie coś stworzyć trzeba poczytać trochę. Zero dopingu. Zero rasizmu. Zero korupcji.

Lekkoatletyką specjalnie się nie zajmuje, choć na 100-200 metrów nawet mam nogę. Ale uważam, że lepiej mi grać w piłkę kopaną. Nie powinno się tolerować takich rzeczy, bo z czasem tak jak mówi sebos to wszystko stanie się dostępne dla wszystkich sportowców, a wtedy będzie 'bez dopingu ani rusz'...

Który ze mną w konkury na mój słowotok?
17-05-2008 12:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lucas Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 675
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #3
Re: Lekkoatletyka
IMO, jeśli takie protezy nie wpływają znacząco na polepszenie wyników to jestem za. W końcu nie jego wina, że stracił nogi, a kocha sport. To tak, jakby Rooneyowi obcięto nogi i zakazali grać (pfuu). Powinny być jakieś wytyczne ustalone.
18-05-2008 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mata Offline
why duck donald
*****

Liczba postów: 2,982
Dołączył: May 2008
Reputacja: 11
Post: #4
Re: Lekkoatletyka
Wczoraj na MŚ w Berlinie Usain Bolt zdobył złoty medal w biegu na 100m jednocześnie ustanawiając nowy rekord świata z czasem 9,58 s!

Ja nie wiem normalnie co to się dzieje na tym świecie

„Winowajcę znali wszyscy, ale każdy spowiadający się odpowiadał, że go nie zna, a na następny dzień z czystym sumieniem przystępował do komunii – bo spowiedź spowiedzią, ale charakter przede wszystkim i kapować nie wolno
17-08-2009 09:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
sebos_krk Offline
Szeryf
*******

Liczba postów: 3,982
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 42
Post: #5
Re: Lekkoatletyka
Kolejna wielka sportowa granica przekroczona, choć ja osobiście o wiele bardziej cenię Bolta za pobicie niewiarygodnego rekordu Michaela Johnsona na 200 m.


Fan United od 1992 roku
17-08-2009 11:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mata Offline
why duck donald
*****

Liczba postów: 2,982
Dołączył: May 2008
Reputacja: 11
Post: #6
Re: Lekkoatletyka
Bolt pewnie zszedłby poniżej 9,50 gdyby na jakieś 10m przed metą nie patrzył się na tablicę(?) z czasem Big Grin

„Winowajcę znali wszyscy, ale każdy spowiadający się odpowiadał, że go nie zna, a na następny dzień z czystym sumieniem przystępował do komunii – bo spowiedź spowiedzią, ale charakter przede wszystkim i kapować nie wolno
17-08-2009 16:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
paolo Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,984
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #7
Re: Lekkoatletyka
http://www.youtube.com/watch?v=OVcQ8FC2 ... re=related

0:16 majsterczyk. :lol:

Który ze mną w konkury na mój słowotok?
17-08-2009 16:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Adis Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 2,287
Dołączył: Sep 2008
Reputacja: 27
Post: #8
Re: Lekkoatletyka
Kolejny dzień mistrzostw świata, kolejne medale.
Szymon Ziółkowski zdobył srebrny medal w rzucie młotem.
Natomiast dosłownie parę minut temu Anna Rogowska zdobyła złoło, a Monika Pyrek srebro w konkursie skoku o tyczce.

[Obrazek: 4r2c5e.jpg]

W życiu znam się na dwóch rzeczach: na pokerze i na ludziach, dlatego nie przegrywam.
17-08-2009 19:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futbolowa Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 251
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #9
Re: Lekkoatletyka
Fajnie, że się dziewczynom udało. Taktyczny błąd Isinbajewy bardzo Polkom pomógł Smile
Szkoda mi za to Jesieniowej. Rozczarowanie-radość-rozczarowanie - trochę to przykre Sad

Moje miejsce | Muzycznie | Filmowo
18-08-2009 22:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lasq Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,917
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 23
Post: #10
Re: Lekkoatletyka
Jaki taktyczny błąd? Po prostu brak formy. Przecież Isinbajewa zawsze zaczyna skakanie od podobnej wysokości. To nie było nic nowego w jej wykonaniu. Poza tym nawet inna taktyka raczej nie dała by jej nic ponad srebro bo tego 4,75 nie skoczyła. A dla niej srebro to porażka. Bardzo się cieszę, że wygrała Ania Rogowska bo ją lubie - za Pyrek jakoś nie przepadam Tongue

"Miarą twoich sukcesów jest liczba twoich wrogów."
18-08-2009 22:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futbolowa Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 251
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #11
Re: Lekkoatletyka
Ale zawsze lepiej srebro, niż nic. Choć - co oczywiste - w jej przypadku to spore rozczarowanie.

Moje miejsce | Muzycznie | Filmowo
18-08-2009 23:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Adis Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 2,287
Dołączył: Sep 2008
Reputacja: 27
Post: #12
Re: Lekkoatletyka
Kolejny medal dla reprezentacji Polski na MŚ w lekkoatletyce. Szczęśliwcem, który zdobył dziś srebrny medal jest Piotr Małachowski - dyskobol. Do pełni szczęścia (złotego medalu) zabrakło tylko i aż 28cm, w przedostatniej kolejce Polak został wyprzedzony przez Hartinga. W klasyfikacji medalowej utrzymujemy się wysoko na siódmym miejscu z 1 złotym, 4 srebrnymi oraz 1 brązowym medalem.

W życiu znam się na dwóch rzeczach: na pokerze i na ludziach, dlatego nie przegrywam.
19-08-2009 22:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mata Offline
why duck donald
*****

Liczba postów: 2,982
Dołączył: May 2008
Reputacja: 11
Post: #13
Re: Lekkoatletyka
[Obrazek: 52i2o1.jpg]

Bolt jest nieziemski Big Grin

„Winowajcę znali wszyscy, ale każdy spowiadający się odpowiadał, że go nie zna, a na następny dzień z czystym sumieniem przystępował do komunii – bo spowiedź spowiedzią, ale charakter przede wszystkim i kapować nie wolno
21-08-2009 07:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Adis Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 2,287
Dołączył: Sep 2008
Reputacja: 27
Post: #14
Re: Lekkoatletyka
sebos_krk napisał(a):Kolejna wielka sportowa granica przekroczona, choć ja osobiście o wiele bardziej cenię Bolta za pobicie niewiarygodnego rekordu Michaela Johnsona na 200 m.

Wczoraj 19.19 ale spokojnie, to nie jest jeszcze granica jego możliwości. Wink

Ten człowiek to fenomen, łączy w sobie wielkiego, wspaniałego sportowca, ale również showmana, czego taki np. Szaranowicz nie może przeboleć, mając do niego za to pretensje, że nie koncentruje się wyłącznie na biciu rekordów świata.

[Obrazek: mhvqdk.jpg] [Obrazek: 9jq2jt.jpg]

W życiu znam się na dwóch rzeczach: na pokerze i na ludziach, dlatego nie przegrywam.
21-08-2009 08:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
sebos_krk Offline
Szeryf
*******

Liczba postów: 3,982
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 42
Post: #15
Re: Lekkoatletyka
Jego wyniki zaczynają rodzić podejrzenia.


Fan United od 1992 roku
21-08-2009 08:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości