Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szkoła/Studia
Lukas Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,737
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 9
Post: #571
Re: Szkoła/Studia
Nie można skrócić, bo te liczby odnoszą się do różnych wartości- pi/4 określa wielkość kąta ( w tym przypadku 45 stopni) a 2 tyczy się wartości sinusa.

Możesz teraz zabrać koleżankę na piwo i wytłumaczyć matmę

Nikt i nic na świecie nie wywołuje u mnie tyle emocji co Manchester United.
I za to kocham ten klub.
27-12-2011 21:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lasq Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,917
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 23
Post: #572
Re: Szkoła/Studia
Foster napisał(a):-2 sin * pi/4

Jeżeli serio masz znak mnożenia między sinusem a pi to oczywiście jak najbardziej można, ale z obrazka wynika, że chodzi bardziej o sinus kąta pi/4, wtedy oczywiście nie można, tak jak napisali koledzy

"Miarą twoich sukcesów jest liczba twoich wrogów."
27-12-2011 22:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lukas Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,737
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 9
Post: #573
Re: Szkoła/Studia
Ja się zasugerowałem tym obrazkiem...

Nikt i nic na świecie nie wywołuje u mnie tyle emocji co Manchester United.
I za to kocham ten klub.
27-12-2011 22:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lasq Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,917
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 23
Post: #574
Re: Szkoła/Studia
Już się poprawiłem, wcześniej nie spojrzałem na obrazek. Druga wersja jest oczywiście bardziej prawdopodobna.

"Miarą twoich sukcesów jest liczba twoich wrogów."
27-12-2011 22:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kosma Offline
Król logiki
******

Liczba postów: 3,067
Dołączył: Dec 2009
Reputacja: 73
Post: #575
Re: Szkoła/Studia
Patryk - tak na przyszłość przy zapisywaniu funkcji "klawiaturą". To, co dałeś na obrazku należy zapisać tak:

-2sin(pi/4)


W nawiasie jest to, co jest argumentem funkcji - tutaj trygonometrycznej (sinus).

Gdzie jest Groszek?
28-12-2011 22:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Foster Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 5,912
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 70
Post: #576
Re: Szkoła/Studia
http://i39.tinypic.com/34j98k1.jpg
http://i43.tinypic.com/bev77k.jpg

Pytanie kolejne mam. Monotoniczność ciągów.
Na ćwiczeniach babka zrobiła dwa przykłady raz odejmowała [a(n+1) - an] a raz dzieliła [a(n+1)/an]. Może mi ktoś wytłumaczyć kiedy mam odejmować a kiedy dzielić? Bo tak nie bardzo to rozumiem. Powyżej w linkach macie skan tych przykładów. Jeśli mógłbym prosić, to podajcie mi w którym przykładzie odejmowanie a w którym dzielenie, może jak to będę widział na kilku przykładach to ogarnę.



Mój Blog: Pod presją czasu
29-12-2011 13:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kosma Offline
Król logiki
******

Liczba postów: 3,067
Dołączył: Dec 2009
Reputacja: 73
Post: #577
Re: Szkoła/Studia
Monotoniczność ciągów - inaczej czy ciąg rośnie, maleje, czy jest stały.

Generalnie zarówno w ciągach jak i zwykłych funkcjach obiera się wartości funkcji (ciąg to rodzaj funkcji) dla dwóch różnych argumentów. Potem się od siebie odejmuje te dwie wartości (ważne która od której) i w zależności czy wynik jest ujemny czy dodatni znana jest monotoniczność funkcji. Dlatego zawsze działa odejmowanie dwóch wyrazów ciągu.
I teraz. Wynikiem może być jakiś parametr - wówczas monotoniczność zależy od wartości parametru; ale może być zwykła liczba.
Dla ciągu arytmetycznego przy takim odejmowaniu musi wynikiem być różnica ciągu (dodatnia - ciąg jest rosnący, ujemna - malejący, 0 - stały).
Natomiast dla ciągu geometrycznego można podzielić tak jak to napisałeś wyżej i wtedy wynikiem jest iloraz ciągu (nazwę go q). Wówczas dla:
:arrow: q>1 - ciąg rosnący
:arrow: q=1 - ciąg stały
:arrow: 1>q>0 - ciąg malejący
:arrow: 0>q - ciąg nie jest monotoniczny (kolejne wyrazy będą na przemian dodatnie i ujemne)

E: Aha, a propos tych przykładów. Jak pisałem wyżej, wszystkie winny pójść na odejmowanie, ale to może być trudniejsze niekiedy. Jeśli odejmiesz i ci wyjdzie coś z n (np. 5n+2), to pamiętaj, że n jest zawsze liczbą dodatnią, więc ciąg rośnie; chyba, że jest przed n minus (np. -[5n+2]), to wtedy maleje, bo każde -n jest ujemne. Mogą wychodzić nki w potęgach, wówczas już nie jest tak hop-siup.
No i przy ciągach podejrzanych o bycie geometrycznymi - wykonujesz a(n+1)/a(n) i jeśli wynikiem jest coś stałego (nie może zawierać n, bo n jest zmienna i ciąg nie jest geom.) to otrzymałeś iloraz, z którym postępujesz jak wyżej.

Gdzie jest Groszek?
30-12-2011 14:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Intel Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 1,880
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 46
Post: #578
Re: Szkoła/Studia
O, właśnie dowiedziałem się, że przez mą skromną osobę został zniszczony egzamin gimnazjalny z części matematyczno-przyrodniczej (o ile ludki z CKE nie postanowią zmienić regulaminu na przyszły rok, teoretycznie mogą uznać, że mam wolne tylko od części matematycznej). Laureat (konkursu wojewódzkiego z matematyki oczywiście) nieco szczęśliwy, bo szczęśliwy, ale laureat. 52 punkty na 60 możliwych, próg przekroczony o 1 punkt, i tym samym następne półtora roku w gimnazjum mogę poświęcić na rekreację, mając wolną rękę przy rekrutacji do liceum i jeden egzamin na trzy napisany na maksymalną liczbę punktów.

Inaczej mówiąc - yeah, jeszcze więcej czasu na haxa, DSJ-a, mecze i inne przyjemne rzeczy.

Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba.
27-02-2012 12:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
RedLucas Offline
Haxballowy supersnajper
*****

Liczba postów: 3,132
Dołączył: Jul 2008
Reputacja: 80
Post: #579
Re: Szkoła/Studia
A kto ze mną w tym roku pisze maturę? :mrgreen:

"Duma mnie rozpiera. Mike Phelan od początku wiedział o całym przedsięwzięciu, ale nic mi nie powiedział! Chyba powinienem go zwolnić." - Sir Alex Ferguson o niespodziance, jaką było nazwanie jednej z trybun na Old Trafford jego imieniem.
27-02-2012 12:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kojot Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 674
Dołączył: Oct 2010
Reputacja: 3
Post: #580
Re: Szkoła/Studia
Robak!

I cannot put my finger on it now
The child is grown
The dream is gone
And I have become comfortably numb.
27-02-2012 13:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
robaldo Offline
k.robka
*****

Liczba postów: 1,354
Dołączył: Dec 2010
Reputacja: 39
Post: #581
Re: Szkoła/Studia
:evil:
No, ale ja Smile

"Możesz mówić co chcesz o tradycji Barcelony, czy Realu Madryt, ale nikt i nic nie może równać się z historią Manchesteru United"
27-02-2012 13:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lasq Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,917
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 23
Post: #582
Re: Szkoła/Studia
Intel napisał(a):O, właśnie dowiedziałem się, że przez mą skromną osobę został zniszczony egzamin gimnazjalny z części matematyczno-przyrodniczej (o ile ludki z CKE nie postanowią zmienić regulaminu na przyszły rok, teoretycznie mogą uznać, że mam wolne tylko od części matematycznej). Laureat (konkursu wojewódzkiego z matematyki oczywiście) nieco szczęśliwy, bo szczęśliwy, ale laureat. 52 punkty na 60 możliwych, próg przekroczony o 1 punkt, i tym samym następne półtora roku w gimnazjum mogę poświęcić na rekreację

A ja myślałem, ze w gimnazjum ogólnie istnieje tylko czas przeznaczony na rekreację Wink

"Miarą twoich sukcesów jest liczba twoich wrogów."
27-02-2012 15:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Intel Offline
Super Moderator
******

Liczba postów: 1,880
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 46
Post: #583
Re: Szkoła/Studia
Lasq napisał(a):A ja myślałem, ze w gimnazjum ogólnie istnieje tylko czas przeznaczony na rekreację Wink

Primo - zależy jak patrzeć, miliard upierdliwych prac plastycznych bynajmniej nie na plastykę, wymagane wraz z nową podstawą programową czasopochłaniające projekty i inne nowe wynalazki, i ten tego... Generalnie, da się umordować pracą. Wprawdzie do takiego stanu nie dotarłem, ale możliwości są.
Secundo - ja mówię o rekreacji względnej, czyli rekreacji względem tego co robiłem przez ostatni miesiąc (czyli pięć/sześć godzin wolnego dziennie zamiast siedmiu/ośmiu) i względem tego, co mógłbym robić. Czyli wracam do normalności po pewnej przerwie. Tak już jest - wcześniej to była tylko normalność, teraz błogi spokój. Za kilka lat w czasie np. sesji mogę obecny zapieprz nazywać luzem. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Wink

Smoka pokonać trudno, ale starać się trzeba.
27-02-2012 16:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Hubson Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 2,275
Dołączył: Jul 2011
Reputacja: 12
Post: #584
Re: Szkoła/Studia
A to liceum to już nie rekreacja ;o?
27-02-2012 16:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomas Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 23
Dołączył: Nov 2011
Reputacja: 0
Post: #585
Re: Szkoła/Studia
RedLucas napisał(a):A kto ze mną w tym roku pisze maturę? :mrgreen:

Ja 8-)
27-02-2012 18:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości