Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Święta
Wojtek3 Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 3,336
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #31
 
Z tego co mi wiadomo to maja Wigilie tak jak my, ale dla nich to zwykly dzien nic specjalnego, nastepne dni takze obchodza bez jakis specjalnych emocji i przywiazania z rodzina, ogolnie ten narod nie lubi swiat, nie jest to cos specjalnego i wyjatkowego, oni caly rok czekaja na dzien sw Patryka kiedy chleja do nieprzytomnosci. 8)

Under The Boardwalk - United Warriors
17-12-2007 23:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Stojkovic Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,687
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #32
 
WhatARocket napisał(a):kiedy chleja do nieprzytomnosci.
W Polsce chyba na dzień dzisiejszy to święto byłoby najweselszym wśród polaków Smile Gdyby było...

No niestety taka jest prawda, że większoś narodów europy nie spędza tak rodzinnie świąt jak my.

[Obrazek: Ole201.jpg]
20-12-2007 11:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Marek Offline
Member
***

Liczba postów: 116
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #33
 
Stojkovic napisał(a):większoś narodów europy nie spędza tak rodzinnie świąt jak my.

Zgadzam sie, ale wydaje mi sie, ze jest to zaleta naszej kultury, poniewaz nie ma zbyt duzo takich okazji w roku, zeby zebrac wszystkich czlonkow rodziny przy jednym stole, podzielic sie oplatkiem i porozmawiac.

Ja sie z takiej, a nie innej formy swiat bardzo ciesze i podoba mi sie ona. Smile

Just like the Busby days or days gone by,
we'll keep the red flags flying high!
20-12-2007 11:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Stojkovic Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,687
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #34
 
Marek napisał(a):Ja sie z takiej, a nie innej formy swiat bardzo ciesze i podoba mi sie ona.

Wielu obcokrajowców nam tego zazdrości, szczególnie gdy przyjadą do Polski i zobaczą jak to u nas wygląda.

[Obrazek: Ole201.jpg]
20-12-2007 11:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
ziomo Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 948
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #35
 
Zashi,wyraz Gwiazdor nie pochodzi z gwary Wielkopolskiej.Wymyślili go w Polsce komuniści,gdyż w tamtych czasach nie można było publicznie wymawiać imion świętych.Tak przynajmniej mi powiedziała moja Pani od Polaka. :wink:

[Obrazek: 06021958gs7.jpg]
20-12-2007 13:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Maciek Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,276
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #36
 
Chodzi wam konkretnie o Boże Narodzenie czy twierdzicie tutaj, że w Europie nie licząc Polski, obchodzi się święta w ujęciu ogólnym inaczej niż u nas, mało rodzinnie itd.?
20-12-2007 15:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Zashi Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 3,353
Dołączył: May 2006
Reputacja: 1
Post: #37
 
ziomo napisał(a):Zashi,wyraz Gwiazdor nie pochodzi z gwary Wielkopolskiej.Wymyślili go w Polsce komuniści,gdyż w tamtych czasach nie można było publicznie wymawiać imion świętych.Tak przynajmniej mi powiedziała moja Pani od Polaka. :wink:

Wikipedia napisał(a):Gwiazdor - postać rozdająca prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia występująca na terenach Wielkopolski (a konkretnie tej jej części która była pod zaborem pruskim) i Kaszub. Prawdopodobnie był nawiązaniem do podobnej postaci, która zastąpiła świętego Mikołaja w luterańskich Niemczech. Wywodzi się z dawnych grup kolędników, zaś nazwa od noszonej przez nich gwiazdy. Była to postać ubrana w baranicę i futrzaną czapę, z twarzą ukrytą pod maską lub umazaną sadzą. Gwiazdor nosił ze sobą wór z podarkami i rózgę. Odpytywał on dzieci z pacierza, znał dobre i złe uczynki i w zależności od wyniku wręczał prezent lub bił rózgą. Obecnie Gwiazdor zlał się ze św. Mikołajem, zaś z dawnych atrybutów pozostała mu rózga, którą wymierza karę niegrzecznym dzieciom. Nadal jednak częsty jest zwyczaj obchodzenia domów przez osoby przebrane za Gwiazdora, które za opłatą wręczają prezenty i pytają domowników, przeważnie dzieci, o zachowanie w ciągu roku, znajomość modlitw, wierszy, bądź kolęd. Od św. Mikołaja odróżnia od Gwiazdora też fakt, że w świadomości Wielkopolan Gwiazdorów przeważnie jest wielu, zaś rozdający prezenty 6 grudnia Mikołaj jest tylko jeden. Współcześnie na skutek migracji oraz wpływu mass-mediów i działalności centrów handlowych, część mieszkańców Wielkopolski i Kaszub (zwłaszcza w dużych miastach) porzuciło tradycję Gwiazdora na rzecz Mikołaja, nadal jednak w tych regionach znacznie popularniejszy jest Gwiazdor.

I wszystko jasne.

Przecież w wikipedii ty to mogłeś napisac :lol: //P.

~EDIT - sprawdź moje IP, a potem IP tych, którzy to robili :wink:
Ja tego nie pisałem.

amor patriae nostra lex
20-12-2007 15:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wojtek3 Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 3,336
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #38
 
Maciek napisał(a):Chodzi wam konkretnie o Boże Narodzenie czy twierdzicie tutaj, że w Europie nie licząc Polski, obchodzi się święta w ujęciu ogólnym inaczej niż u nas, mało rodzinnie itd.?

Nie wiem jak w innych krajach, ale w Irlandii swieta kojarza sie tylko z zakupami, nie z rodzinna atmosfera, spedzaniem czasu z rodzina ktorej sie nie widzialo itd itp. Oni czekaja az sie najedza i ida pic do pubu.

Wlasnie dlatego Irlandczycy, Szkoci i Angole, ogolnie wyspiarze, w tym roku ze swoimi znajomymi z Polski lecieli do naszego kraju by zobaczyc jak to jest i przekonac sie na wlasnej skorze Wink

Under The Boardwalk - United Warriors
21-12-2007 00:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Skull Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,905
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #39
 
Dowiedzialem sie Smile w Irlandii wogole nieobchodzą Wigili :roll: Tylko Boże Narodzenie,ale to i tak nic szczegolnego w ich żywiole - inne tradycje niz u nas,a to że Anglicy jadą do Polski to wiem,bo kumpel zabiera angola z pracy do siebie,czytalem tez ze oni chca poznac nasz kraj i obyczaje,ze podoba im sie ta nasza swiąteczna atmosfera i lubią Polskie żarcie :wink:
21-12-2007 02:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Stojkovic Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,687
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #40
 
W Irlandi pono (bo nie sprawdzałem osobiście, a znam to z opowieści jedynie, liczę że Wojtek skomentuje) jest tak, że nie można kupi zabardzo produktów takich jak ser biały czy mięsa i kapusty. Wszystko jest albo gotowe (przetworzone) albo tylko w jakichś sklepikach typu "Zieleniak".

No własnie Wojtek, jak to jest z tymi produktami w Irlandii?

[Obrazek: Ole201.jpg]
21-12-2007 13:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wojtek3 Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 3,336
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #41
 
Stojkovic napisał(a):W Irlandi pono (bo nie sprawdzałem osobiście, a znam to z opowieści jedynie, liczę że Wojtek skomentuje) jest tak, że nie można kupi zabardzo produktów takich jak ser biały czy mięsa i kapusty. Wszystko jest albo gotowe (przetworzone) albo tylko w jakichś sklepikach typu "Zieleniak".

No własnie Wojtek, jak to jest z tymi produktami w Irlandii?

Z tymi produltami BYLO ciezko bo juz nie jest, jak wiemy w Irlandii jest ok milion Polakow z czego polowa zostaje na swieta, te produkty sa imporotowane dla nich specjalnie, choc calkiem niedawno jeszcze nie mogli ich zdobyc.

Co do tych produktow to nie jadaja ich Irlandczycy. Maja strasznie dziwne menu :lol:

Under The Boardwalk - United Warriors
21-12-2007 14:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
woyteq Offline
Senior Member
****

Liczba postów: 320
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #42
 
Ile jeszcze bedzie tutaj gadki o dziwnych zwyczajach Iroli ktorych wysublimowane wymagania ich delikatnych podniebien ani (nie)swiateczne zwyczaje poza 2 osobami nikogo nie interesuja !

tu ma byc dyskusja o bombkach, mikolaju, karpiu i pasterce !

Nie spróbujesz tego to sie o tym nie przekonasz.Prawda le¿y na ulicy nie w sieci na jakich¶ forach,leszcze dostaj± kurwicy szczekaj± zamkniêci w domach.
Do odbiorców prawdziwych na stadionach dozoba
21-12-2007 15:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika
ziomo Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 948
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #43
 
Apropos pasterki.Wolicie iść na pasterkę i mieć spokój podczas Bożego Narodzenia czy wolicie iść w pierwszy dzień świąt?

Ja osobiscie wolę iść na pasterkę,a później rano porządnie się wyspać.

[Obrazek: 06021958gs7.jpg]
21-12-2007 16:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
zaga92 Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 1,183
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #44
 
ziomo napisał(a):Apropos pasterki.Wolicie iść na pasterkę i mieć spokój podczas Bożego Narodzenia czy wolicie iść w pierwszy dzień świąt?

Ja osobiscie wole isc w wigilie na pasterke. Jest to swojego rodzaju tradycja, ktora wypada przestegac Smile

WE ARE FUCKING THE BLUES, WE ARE FUCKING THE REDS, WE ARE UNITED AND WE ARE THE BEST!!!
21-12-2007 17:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wojtek3 Offline
Posting Freak
*****

Liczba postów: 3,336
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #45
 
woyteq napisał(a):Ile jeszcze bedzie tutaj gadki o dziwnych zwyczajach Iroli ktorych wysublimowane wymagania ich delikatnych podniebien ani (nie)swiateczne zwyczaje poza 2 osobami nikogo nie interesuja !

tu ma byc dyskusja o bombkach, mikolaju, karpiu i pasterce !

;****

A propo pasterki, moze mnie zlinczowac! Nigdy nie bylem ;* Smile

Under The Boardwalk - United Warriors
21-12-2007 18:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości